Розівська селищна рада (офіційний веб-сайт)
Пологівський район Запорізька область

Відновлення знищених або втрачених документів про право власності на об’єкти нерухомого майна!

Дата: 02.05.2023 08:00
Кількість переглядів: 83

Фото без описуНерідко виникають ситуації, коли оригінали документів, що підтверджують право власності на нерухомість загублено, зіпсовано чи пошкоджено. Але є різниця в процедурах відновлення правовстановлюючого документа, який видали до 1 січня 2013 року та після цієї дати. Дії в обох випадках різняться.

         Якщо правовстановлюючий документ видали після 1 січня 2013 р.

Державна реєстрація права власності згідно з Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з 1 січня 2013 року проводиться на підставі документів, що підтверджують виникнення, перехід чи припинення такого права, за результатом проведення якої, видається інформація з Державного реєстру прав. Так, наприклад, документами, які посвідчують право власності, можуть бути: договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину тощо.

Якщо відомості про певне речове право на нерухоме майно внесені до Державного реєстру прав, а правовстановлюючі документи, на підставі яких така реєстрація була проведена, втрачені чи пошкоджені, не треба робити ніякі додаткові дії, щоб «продовжити існування факту державної реєстрації відповідного речового права».

Окремо звертаємо увагу на те, що відсутня необхідність відновлення свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих протягом 2013- 2015 років.

Відомості про документ, що підтверджує право власності, мають зберігатися у Державному реєстрі прав, а тому не треба отримувати дублікати свідоцтв про право власності на нерухоме майно, що були видані протягом 2013-2015 років.

У випадку ж відсутності відомостей про речові права на нерухоме майно в інформаційних системах, слід користуватись загальним правилом, яке регулює порядок відновлення втрачених, пошкоджених документів (тобто дублікат втраченого документа може видати той суб’єкт, який видав такий документ).

 Відновлення правовстановлюючого документа, виданого до 1 січня 2013 р.

У разі втрати або пошкодження документа про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року, дії визначаються у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому ПКМУ від 25 грудня 2015 року № 1127. 

Державний реєстратор для відновлення права на власність (або користування) земельної ділянки чи нерухомості, використовує відомості з Державного земельного кадастру або з Реєстру прав власності на нерухоме майно (він є архівною складовою частиною Державного реєстру прав), а також паперові документи: реєстрові книги, реєстраційні справи, які вели спеціалісти бюро технічної інвентаризації.

Тож, у разі, якщо у заявника збереглися копії примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, то їх також варто подати державному реєстратору від час процедури відновлення документів.

Державна реєстрація прав в такому випадку проводиться виключно за умови встановлення державним реєстратором наявності зареєстрованих речових прав на підставі таких документів у Державному земельному кадастрі чи в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, або на паперових носіях інформації.

Якщо таким майном є завершений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва, – відновлення документів відбувається також за наявності відомостей про його технічну інвентаризацію, отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. При цьому обов’язково у Держреєстрі зазначається інформація про втрату, пошкодження чи зіпсування відповідного документа.

Державна реєстрація права власності проводиться у ЦНАП за місцем вашого проживання. Строки проведення цієї дії – 5 робочих днів з моменту подання заяви. Нагадаємо, що переселенці отримують адміністративні послуги за місцем свого фактичного проживання завдяки довідці ВПО.

В якому випадку доведеться звертатися до суду?

Якщо немає можливості отримати дублікат втрачених, пошкоджених чи зіпсованих документів, то треба буде звертатися до суду. В залежності від того, з якої причини відсутні правоустановчі документи, визначається майбутній алгоритм дій в судовому порядку. Так заявами, що подаються до суду можуть бути: заяви про визнання права власності на майно, заяви про встановлення юридичного факту, заяви про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом витребування правовстановлюючих документів на майно, відповідно до обставин, які склалися у заявника.

     Також відповідно до п. 53 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень для державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку, права власності на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, у зв’язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акта на право власності чи постійного користування земельною ділянкою, свідоцтва про право власності на нерухоме майно використовуються відомості з Державного земельного кадастру або Реєстру прав власності на нерухоме майно, який є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, та паперовий носій інформації (реєстрові книги, реєстраційні справи, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації).

У разі наявності в заявника копії примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно подається також відповідна копія.

Державна реєстрація прав у випадку, передбаченому цим пунктом, проводиться виключно за умови встановлення державним реєстратором наявності зареєстрованих речових прав на підставі таких документів у Державному земельному кадастрі чи в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, або на паперових носіях інформації (в реєстрових книгах, реєстраційних справах, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації), а у разі коли таким майном є закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва, - також за наявності відомостей про його технічну інвентаризацію, отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, з обов’язковим зазначенням у Державному реєстрі прав відомостей про втрату, пошкодження чи зіпсування відповідного документа.

Також  Статтею 349 ЦК України визначено, що право власності на майно припиняється в разі його знищення. При цьому, у разі знищення майна, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до державного реєстру.

В разі виникнення будь-яких питань щодо відновлення знищених або втрачених документи про право власності на об’єкти нерухомого майна Ви можете звернутися безпосередньо до Розіської селищно ради чи дистанційно за тел. 0662887636, або через Телеграм/Вайбер.

Розівська селищна рада.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь