Про затвердження Програми поводження з безпритульними тваринами на території населених пунктів Розівської селищної територіальної громади на 2022-2024 роки
|
РОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА ПОЛОГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
шістнадцята сесія восьмого скликання РIШЕННЯ
23.11.2021 смт Розівка №23 Пологівського району Запорізької області
Про затвердження Програми поводження з безпритульними тваринами на території населених пунктів Розівської селищної територіальної громади на 2022-2024 роки
Керуючись п. 22 ч. 1 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», враховуючі рекомендації постійної комісії, з метою захисту тварин від страждань і загибелі внаслідок жорстокого поводження з ними, Розівська селищна рада Пологівського району Запорізької області ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму поводження з безпритульними тваринами на території населених пунктів Розівської селищної територіальної громади на 2022-2024 роки (далі – Програма) (додається).
2. Відділу житлово - комунального господарства та благоустрою Розівської селищної ради щороку, до 1 березня наступного за звітним періодом, надавати інформацію про хід виконання Програми.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань розвитку інфраструктури, комунальної власності, житлово-комунального господарства та благоустрою Розівської селищної ради.
Селищний голова Світлана НЕСТЕРЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення Розівської селищної ради Пологівського району Запорізької області 23.11.2021 № 23
ПРОГРАМА ПОВОДЖЕННЯ З БЕЗПРИТУЛЬНИМИ ТВАРИНАМИ НА ТЕРИТОРІЇ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ РОЗІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ НА 2022 - 2024 РОКи
смт Розівка 2021 рік
ЗМІСТ
I. Паспорт Програми 3
ІІ. Загальні положення 4
ІІІ. Мета і основні завдання Програми 5
ІV. Напрями виконання Програми 6
V. Фінансове забезпечення Програми 7
VI. Контроль за ходом виконання Програми 7
VII. Очікувані результати виконання Програми 7
VIII. Перелік заходів Програми 8
І. ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
ІІ. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ Програма поводження з безпритульними тваринами на території Розівської селищної територіальної громади на 2021-2024 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до законів України «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про благоустрій населених пунктів» та інших нормативно-правових актів. Необхідність розроблення Програми викликана перебуванням великої кількості безпритульних тварин на території населених пунктів Розівської селищної територіальної громади, що у свою чергу призводить до погіршення їх санітарно-епідеміологічного та екологічного стану, якості життя мешканців і гостей населених пунктів, загибелі тварин та жорстокого поводження з ними. Програма спрямована на цивілізоване вирішення цих ситуацій шляхом зменшення чисельності безпритульних тварин гуманними методами, а також донесення до суспільної свідомості населення стандартів гуманного поводження з тваринами. Регулювання чисельності безпритульних тварин є багатопрофільною проблемою і потребує залучення різних структур та організацій селища та сіл Розівської селищної територіальної громади для її вирішення та планування на довгострокову перспективу. Як показав світовий досвід, масове знищення тварин може тривати нескінченно, не вирішуючи проблему, та є економічно невигідним – на місця вилучених тварин мігрують інші, заповнюючи «екологічні ніші» на вільних територіях. Слід наголосити про необхідність дотримання особистих прав людини на охорону здоров’я від спостерігання за стражданнями, загибеллю безпритульних тварин, внаслідок жорстокого поводження з ними. В даний час у галузі поводження з безпритульними тваринами та регулювання їх чисельності на території Розівської селищної територіальної громади можна виділити такі основні проблеми:
1) нормативно – правові: неврегульовані на нормативно - правовому рівні питання відлову, перетримки, системи обліку та ідентифікації, економічного забезпечення вирішення проблемних питань, що пов’язані з безпритульними тваринами;
2) організаційно – економічні: відсутність притулків, не передбачено видатків на розвиток системи заохочення фізичних осіб, що опікуються безпритульними тваринами, – їх обліку та ідентифікації і супроводу безпритульних тварин, проведення тематичних інформаційно – просвітницьких заходів, тощо; 3) виробничо – технічні: недостатня комунальна виробничо-технічна база щодо проведення ветеринарного обслуговування безпритульних тварин: стерилізації, щеплення, профілактичних обробок та лікування, недосконалість механізмів регулювання кількості безпритульних тварин та вдосконалення гуманних методів вилову безпритульних тварин.
Основними причинами появи безпритульних тварин на вулицях населених пунктів Розівської селищної ради є:
1) низький рівень культури населення щодо поводження з домашніми тваринами; 2) недосконала система утримання та обліку тварин, що належать власникам; 3) недостатня робота з власниками тварин, у тому числі в адміністративно-правовому полі, і допомога в стерилізації для запобігання появі небажаного потомства; 4) недосконала система пошуку загублених тварин; 5) відсутність притулків. Проблема забезпечення належних умов утримання тварин і поводження з ними, регулювання чисельності безпритульних тварин є комплексною і вимагає залучення різних структур для її вирішення і планування на довгострокову перспективу. Програмою передбачено створення механізму взаємодії виконавчих органів Розівської селищної ради, відповідних служб, установ, комунальних підприємств, громадських організацій та фізичних осіб щодо регулювання кількості безпритульних тварин на основі гуманного поводження та відповідального ставлення до них.
ііІ. МЕТА І ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ Основною метою Програми є зменшення кількості безпритульних тварин гуманними методами, забезпечення їх комфортного співіснування поряд з людиною та утвердження в суспільстві гуманного ставлення до тварин. Для досягнення поставленої мети передбачається виконання наступних завдань:
1) розроблення і впровадження системи обліку, реєстрації та ідентифікації безпритульних тварин; 2) розроблення і впровадження системи масової стерилізації, щеплення, профілактичних обробок та лікування безпритульних тварин;
3) розроблення і впровадження заходів щодо підтримки супроводу безпритульних тварин протягом усього їхнього життя; 4) розробка і впровадження системи інформаційно-просвітницьких заходів стосовно гуманного поводження з безпритульними та домашніми тваринами, влаштування безпритульних тварин, пропагування стерилізації домашніх тварин тощо.
ІV. НАПРЯМИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ 1.Вилов безпритульних тварин Вилов тварин може здійснюватись тільки персоналом, який має відповідну кваліфікацію і допуск, будь-якими незабороненими засобами і методами з додержанням гуманних принципів моралі і виключаючи жорстоке поводження з тваринами, а саме: 1) медикаментозний – введення в організм тварини спеціальних лікарських засобів (снодійні, міорелаксанти, транквілізатори), що забезпечують знерухомлення тварини. Для цієї мети використовують приманки, шприци спеціальної конструкції, духові трубки або рушниці;механічний – вилов тварин за допомогою спеціальних механічних пристосувань (петлі, сачки, сітки, жорсткі нашийники) або руками (тільки тварин, які визнані потенційно безпечними); 2) комбінований – з застосуванням медикаментозного та механічного способів вилову. Виловлені тварини транспортуються до місць утримання (стерилізації) спеціально обладнаними автомобілями групою, або індивідуально, в клітках. 2. Стерилізація, вакцинація та лікування безпритульних тварин. Безпритульна тварина, що знаходиться під опікою підлягає обов’язковій стерилізації, вакцинації від інфекційних захворювань. Ветеринарні процедури з тваринами, які можуть заподіяти їм біль, повинні проводитися в умовах знеболювання, за винятком тих процедур, що відповідно до ветеринарних правил виконуються без анестезії. Після стерилізації, тварина повинна забезпечуватися післяопераційною перетримкою в установі ветеринарної медицини або притулку, на термін, що встановлений за медичними показниками. Під час стерилізації тварини підлягають електронній ідентифікації і після перетримки можуть бути передані власнику, опікуну або повернуті до місця відлову. Виключенням є тварини, які були вилучені у громадян за рішенням суду – такі тварини можуть бути передані тільки іншим власникам. В період перетримки, для вирішення питання подальшого влаштування тварин, інформація про них подається до засобів масової інформації та громадських організацій, які опікуються долею безпритульних тварин. Евтаназія безпритульної тварини проводиться виключно у разі травми або хвороби, що не сумісні з життям та у разі агресивності, що не підлягає корекції. Забороняються негуманні, хворобливі методи евтаназії тварин. Приміщення, де проводиться евтаназія тварин, повинно бути відокремлене від приміщення, де утримуються тварини.
Для виконання цього завдання передбачається можливість виділення необхідних земельних ділянок для розміщення відповідних закладів, або створення таких притулків різної форми власності на території існуючих ветеринарних установ або в інших місцях на території селищної територіальної громади. У притулках для безпритульних тварин утримуються тварини, яким не знайдено нового власники або опікуна. При можливості вони можуть бути передані новому або колишньому (якщо тварина була загублена) власнику або опікуну, однак не підлягають знищенню. Супровід безпритульних тварини може проводитися опікунами цих тварин за активної підтримки органів місцевої влади та громадських організацій.
3. Забезпечення виконання інформаційно – просвітницьких заходів.
Цей напрямок Програми передбачає такі заходи:
1) проведення просвітницької роботи серед населення з питань, пов’язаних з гуманним ставленням до тварин, влаштування безпритульних тварин, пропагування проведення стерилізації домашніх тварин, шляхом випуску друкованих видань (буклетів, проспектів та інше), участь в інформаційних компаніях та культурно-масових заходах із залученням засобів масової інформації; 2) проведення консультацій з населенням, стосовно опіки над безпритульними тваринами, що перебувають на території населених пунктів селищної ради; 3) пропаганда гуманного поводження з безпритульними тваринами; 4) підготовка та проведення нарад з відповідними службами, установами, комунальними підприємствами, громадськими організаціями.
4. Повноваження громадських організацій захисту тварин.
Громадські організації, статутною метою діяльності яких є охорона та захист тварин, мають право перевіряти поводження з тваринами будь- якими юридичними та фізичними особами. З метою здійснення перевірок представники громадських організацій по охороні та захисту тварин мають право безперешкодно за посвідченнями, що підтверджують їх приналежність до такої організації, відвідувати місця утримання тварин. У разі виявлення випадків жорстокого поводження з тваринами громадські організації захисту тварин мають право ставити перед відповідними органами питання про відібрання тварини, накладення стягнень на винних осіб. Виконавчий комітет селищної ради та структурні підрозділи всебічно сприяють громадським організаціям, метою діяльності яких є охорона та захист тварин.
v. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ Фінансування Програми передбачається за рахунок місцевого бюджету, коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, міжнародної фінансової допомоги, інших джерел не заборонених чинним законодавством. Обсяги фінансування заходів на виконання Програми наведені в додатку.
VI. КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Координацію діяльності та систематичний контроль за виконанням передбачених Програмою заходів, ефективним та цільовим використанням коштів її виконавцями, залучення до виконання Програми в установленому законодавством порядку підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та відомчого підпорядкування здійснює відділ житлово- комунального господарства та благоустрою Розівської селищної ради. Щорічний контроль за виконанням Програми здійснює постійна депутатська комісія селищної ради з питань житлово-комунального господарства, інфраструктури та благоустрою. До виконання Програми можуть в установленому порядку залучатися підприємства, фізичні особи-підприємці, громадські організації та мешканці населених пунктів Розівської територіальної громади.
VII. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ Виконання комплексу заходів у сфері поводження з домашніми та іншими тваринами дозволить:
1) зменшити потенційну кількість безпритульних тварин; зменшити рівень забруднення території населених пунктів селищної ради відходами життєдіяльності тварин; 2) поліпшити епізоотичний, санітарно-епідемічний, екологічний та санітарний стан населених пунктів; 3) зберегти здоров’я населення, зменшити рівень захворювання населення хворобами, спільними для людей і тварин; 4) сформувати сучасне гуманне ставлення до тварин, які живуть поруч з людиною; 5) сприяти свідомому ставленню громадян до існуючих проблем у сфері утримання та поводження з домашніми та іншими тваринами; 6) запровадити міжнародний позитивний досвід у вирішенні питань поводження з домашніми та іншими тваринами; 7) сформувати у підростаючого покоління етичне ставлення до тварин; залучати, або створити відповідні служби та підприємства з вилову та утримання бездомних тварин. VIII. ПЕРЕЛІК ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ Обсяги фінансування заходів з поводження з безпритульними тваринами на території населених пунктів Розівської селищної територіальної громади на 2022 -2024 роки ( додається).
Розівський селищний голова Світлана НЕСТЕРЕНКО |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
|