Що робити, якщо дитина пропустила щеплення за календарем. Або - мені більше 26 років і я не пам’ятаю, від чого мене вакцинували і чи вакцинували взагалі. Чи треба вакцинуватися?
В Україні, через війну та міграцію, продовжуює знижуватися охоплення населення щепленнями. Новонароджені, діти та дорослі пропускають профілактичні щеплення, які мали б отримати згідно з Національним календарем. За 2023 рік рівень вакцинації проти дифтерії, кашлюку та правця був на 37% нижчий, ніж в країнах ЄС. Так, рівень охоплення щепленнями серед дітей до року становив лише 83,4%, а у віці 18 місяців - 82,7%. Це недостатньо, щоб забезпечити захист населення від спалахів та епідемій. Для створення колективного імунітету рівень вакцинації має сягати 95%.
З 2023 року відбувається зростання захворюваності на кашлюк: (2020 – 12 випадків, 2021 – 7, 2022 – 12, 2023 – 707, 2024 тільки за 7 місяців - 5602), а також на дифтерію і правець. Щоб уникнути епідемій, створити колективний імунітет і покращити епідеміологічну ситуацію в країні, необхідно провести додаткові заходи з імунізації, спрямовані на вакцинацію тих, хто пропустив щеплення за календарем.
Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець? Це гострі інфекційні хвороби. Кашлюк - характеризується важкими нападами кашлю, які тривають кілька тижнів чи місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Хворіють здебільшого діти та підлітки, проте захворіти можуть і дорослі. Найнебезпечніший кашлюк - для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання і взагалі має високий ризик ускладнень та смерті. У 2024 році в Україні від кашлюку померло двоє дітей віком до 1 року. Дифтерія - вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який вражає різні органи, найчастіше - серце, нервову систему та нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20 % невакцинованих хворих помирають. Правець - потужний токсин, яки виділяє збудник, вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Збудник потрапляє в організм людини через пошкодження шкіри: рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Смертність досягає 25–80 %. Якщо ви або ваша дитина пропустили одну чи більше доз щеплення за Календарем - вакцинуватися все одно можна і треба. Пропущені дози не вводяться, незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести лише дози, яких не вистачає, за Календарем із дотриманням мінімальних інтервалів. Навіть якщо ви не знаєте, проти чого і коли отримували щеплення (і чи отримували взагалі), звертайтесь до сімейного лікаря, навіть без укладеної декларації і вам призначать графік безоплатної вакцинації. Всі вакцини з Календаря щеплень надаються безоплатно. Усі пункти щеплень, в яких проводиться вакцинація дітей та дорослих, повністю забезпечені медичними імунобіологічними препаратами. Всі імунобіологічні препарати, які використовуються в Україні, є якісними та безпечними. Транспортування, зберігання та використання вакцин на всіх рівнях здійснюється з дотриманням вимог «холодового ланцюга». Вакцинацію проти кашлюку, дифтерії та правцю починають з двох місяців життя: - перші три дози щеплення вакциною АаКДП або АКДП проти дифтерії, правця й кашлюка роблять відповідно в 2, 4 і 6 місяців; - у 18 місяців роблять першу планову ревакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця — теж вакциною АаКДП або АКДП; - у 6 років роблять щеплення вакциною АДП. Це друга ревакцинація проти дифтерії та правцю, без кашлюкового компонента; - у 16 років роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця вакциною АДП-М зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів; - з 26 років ревакцинацію проти дифтерії та правця роблять кожні 10 років. Пам’ятайте: вакцинація - це турбота про ваше здоровʼя.