Незаконна підприємницька діяльність в громаді: бути чи не бути?
Незаконне підприємництво - широке поняття, яке охоплює безліч незаконних дій осіб та характеризується різноманітними способами вчинення.
Оскільки визначення підприємництва закріплене у статті 42 Господарського кодексу та звучить як: «самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних та соціальних результатів та отримання прибутку», то зробимо висновок, що здійснюватись воно може виключно підприємцем. А особа зможе ним стати лише після проходження процедури державної реєстрації. Тобто, якщо ваша діяльність підпадає під визначення підприємництва, то необхідно її узаконити. Наприклад, у разі зайняття таким видом господарської діяльності як ремонт автомобілів, надання послуг з перевезення пасажирів на таксі, або надання послуг перукаря, візажу, косметології та масажу, виготовлення кондитерських виробів, особа має бути зареєстрована як суб'єкт господарювання, оскільки це також передбачено законом України. В іншому випадку, наступає адміністративна відповідальність.
Тим паче, що в Розівській селищній раді, усвідомлюючи всі труднощі податкового навантаження на фізичних осіб-підприємців, з метою створення належного нормативно-правового поля для подальшого розвитку підприємницької діяльності, до затвердження розміру ставок єдиного податку підійшли диференційовано. Ставки єдиного податку для першої групи платників єдиного податку - 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) періоду. Законодавством не запроваджується для платників першої групи оподаткування обов'язковість використання РРО. Також, для видів діяльності, які передбачають напрямки будь-якого виробництва чи надання послуг, або які мало розвинені у нас в громаді, ставки єдиного податку другої групи оподаткування невисокі. З повним переліком ставок можна ознайомитись за посиланням.
Тому пропонуємо всім, хто не хоче привертати до себе увагу контролюючих органів, протягом січня-березня 2022 року вийти «з тіні» та, усвідомлюючи всі ризики і наслідки незареєстрованої праці, звернутись до державного реєстратора для здійснення процедури реєстрації підприємницької діяльності. В іншому випадку, селищна рада буде вимушена вживати заходи щодо виявлення нелегальних підприємців та ініціювати перед контролюючими органами питання про притягнення до відповідальності порушників законодавства.